Śrutowanie Stali

Śrutowanie stali to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki elementów stalowych. Polega ona na czyszczeniu i modyfikowaniu kształtu elementów stalowych z wykorzystaniem materiałów o właściwościach ściernych, jak piasek, rozdrobnione szkło, metal, lód lub zmielone skorupy orzechów i roślin. Wybór elementów ściernych uzależniony jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. Wygląd materiału podlegającego śrutowaniu można modyfikować, w zależności od wykorzystywanego materiału ściernego.

Proces śrutowania może być prowadzony na zewnątrz, na tradycyjnych stanowiskach piaskarskich lub wewnątrz budynków czy hal przemysłowych. Ponieważ proces śrutowania stali na zewnątrz prowadzi na ogół do dużych strat w zakresie ścierniwa oraz energii, współcześnie stosowane są takie rozwiązania, jak komora do śrutowania, tunelowa śrutownica przelotowa, śrutownica turbinowa oraz śrutownica wirnikowa. Stosowane w nich wydajne systemy wentylacji, eliminacji szkodliwego zapylenia oraz mechanizmy zbierania i separacji ścierniwa pozwalają na dużą oszczędność oraz przyspieszenie procesu śrutowania.

Zabieg śrutowania wykorzystywany jest przede wszystkim do wzmocnienia, oczyszczenia i polerowania metalu lub jego stopów. Pozbycie się rdzy, farb czy lakierów pozwala na uzyskanie czystej i gładkiej stalowej powierzchni, co umożliwia dalszą jej obróbkę.

Wśród elementów wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu, które poddawane są procesowi śrutowania znajdują się m.in.:

  • konstrukcje stalowe budowlane i przemysłowe, jak słupy, mosty, wiadukty, stadiony, magazyny, kładki, platformy czy schody,
  • maszyny używane w rolnictwie,
  • maszyny budowlane, jak dźwigi, walce, ładowarki i koparki,
  • maszyny wykorzystywane w przemyśle drogowym, pojazdy przemysłowe i podwozia ciężarówek,
  • wózki torowe,
  • zbiorniki metalowe,
  • duże odlewy,
  • elementy po obróbce termicznej,
  • mechaniczne części obrabiane w kompletnych liniach technologicznych.


Firma Curtiss-Wright Surface Technologies / Metal Improvement Company LLC oferuje śrutowanie stali dla różnych gałęzi przemysłu. Zdobyte od 1946 roku doświadczenie pozwala nam na zaoferowanie naszym klientom maksymalnego wykorzystania potencjału wydajnościowego używanych przez nich elementów.