Obróbka plastyczna kulowaniem i przekształcanie wtórne przez kulowanie

Naprężenie własne ściskające powoduje rozciąganie strony kulowanej, przez co powierzchnia wygina się w kierunku strony kulowanej, względnie tworzy łuk. Powstająca wypukłość powoduje na dolnej stronie naprężenie ściskające .

Typowe poszycie skrzydeł samolotów ma dużą powierzchnię z niewielkimi przekrojami, dlatego też na całej tej dużej powierzchni powstają duże siły z własnego naprężenia ściskającego wywołanego przez kulowanie. Dzięki niewielkiemu przekrojowi można nadać materiałowi pożądany profil, zakładając, że proces kulowania zostanie przeprowadzony prawidłowo i pod nadzorem.

Kugelstrahlrückformen

Obróbka plastyczna kulowaniem jest stosowana przede wszystkim do nadawania aerodynamicznego profilu poszyciom skrzydeł samolotów. Jest to proces odkształcania wykonywany bez matrycy, który przeprowadza się w temperaturze pomieszczenia. Proces jest idealny dla formowania poszyć usterzeń skrzydeł i usterzeń poziomych, nawet w bardzo dużych samolotach. Najlepiej nadaje się on do formowania wypukłości, których promień leży w zakresie elastyczności materiału. Chodzi przy tym o duże promienie gięcia bez nagłych zmian profili.